В нас Ви можете розрахуватися карткою єВідновлення єВідновлення
0
0 грн. 0

Гайковий ключ – це ручний інструмент для монтажу/демонтажу гайкового гвинтового кріплення. Об'єктом застосування гайкового ключа є болти, гайки та інші відповідні за розміром гвинтові з'єднання. Їх використовують із шурупами та саморізами, головки яких мають спеціальну форму під гайковий ключ.

Які бувають види гайкових ключів

Гайкові ключі поділяються на кілька підвидів:

 • ріжкові;
 • накидні;
 • комбіновані;
 • торцеві;
 • розвідні;
 • тріскоточні;
 • шестигранні;
 • розрізні;
 • динамометричні;
 • torx;
 • газові чи трубні;
 • цангові.

Всі вони виготовляються із міцної сталі з додаванням хрому та ванадію. Виняток становлять іскробезпечні ключі, які використовуються в місцях, де неприпустиме навіть випадкове виникнення іскри при ударі ключем об метал або граніт, наприклад, при падінні ключа.

Ріжковий гайковий ключ

Ще називається ключем з відкритим зівом. Характеризується певним розміром захоплення елемента кріплення – розміром зіва. Захоплення U-подібної форми.

Ріжковий гайковий ключ (1).jpg

Розмір зіва - це відстань між "ріжками" ключа і може вимірюватися в міліметрах (метрична система) або в частинах дюйма (дюймова система). Розмір відповідає відстані між паралельними сторонами шестигранної головки кріплення: болтиа, гайки. Інструменти метричної та дюймової систем не збігаються у розмірах. Перед використанням ріжкового ключа обов'язково переконатися що до відповідності його розмірності з розмірністю кріплення, щоб запобігти «злизуванню» граней кріплення та уникнути можливих травм у процесі роботи. Відповідно до конструкції діляться на кілька видів.

Односторонні ріжкові ключі

Можуть бути звичайними та ударними. Ударні випускаються з ручками стійкими до ударного впливу, зі зменшеною вібрацією.

Двосторонні ріжкові ключі

У конструкції передбачені два зіви на протилежних краях. Їхні розміри близькі за значенням.

Комбіновані ключі

На протилежних сторонах розташовані ключі різних видів. Найчастіше це комбінації ріжкових та накидних інструментів. Також бувають комбінації з торцевим типом. Розміри головок з різних боків зазвичай однакові.

Комбіновані ключі.jpg

Накидний ключ

Ще називають кільцевим. Робочою частиною є кільце із внутрішнім отвором під болт або гайку певного розміру. Розмір визначається відстанню між паралельними сторонами відповідного кріплення. Розмір може бути метричним чи дюймовим. Отвір ключа, як правило, виготовляється у формі двох суміщених шестикутників, повернутих один щодо одного на 30°.

Накидний ключ.jpg

Накидний ключ буває також односторонньої конструкції та двосторонньої. Серед односторонніх бувають ударні моделі. У деяких моделях площина кільця зміщена щодо площини важеля.

Торцевий гайковий ключ

За принципом своєї дії нагадує накидний тип. По суті це стовщене кільце (головка). З одного боку головки передбачено робочий отвір у формі шестигранника певного розміру або у формі двох суміщених шестигранників, повернутих один щодо одного на 30 °. З іншого боку торцевий ключ може закінчуватися отвором або виступом для кріплення звичайного важеля або важеля з тріскачкою (храповим механізмом).

Торцевий гайковий ключ.jpg

Розміри головок торцевих ключів маркуються в метричній або дюймовій системі відліку. Основною перевагою торцевого ключа є можливість роботи з важкодоступним кріпленням.

Розвідні ключі

За формою нагадують односторонній ріжковий ключ. Його основною відмінністю є можливість зміни розміру зіва. Він складається з:

 • основи з нерухомою губкою;
 • пересувної губки;
 • механізму зміщення.

За конструкцією та механізмом зміщення рухомої губки їх можна розділити на 4 типи:

 • французький.
 • американський
 • шведський
 • ключ Стілсона.

Вони зображені на малюнку нижче у вказаному порядку зліва направо.

Розвідні ключі.jpg

На ринку України найпоширенішою моделлю є шведський тип, досить менш представлений ключ Стілсона і практично неможливо зустріти решту два вида.

Переваги розвідного ключа

Безперечною перевагою є можливість працювати одним інструментом з кріпленням різного розміру, до максимально можливого, згідно конструкції, та будь-якої метричної системи.

Недоліки розвідного ключа

Основним недоліком є ​​збільшення розмірів робочої частини порівняно зі стандартним ріжковим типом. Це обмежує роботу з інструментом при обмеженому просторі навколо болтів та гайок.

Газовий або трубний ключ

За своєю суттю, він подібний до розвідного типу і може працювати з кріпленням будь-якого розміру, що не перевищує максимальний розмір захоплення інструменту. Але конструкція рухомої губки з важелем дозволяє працювати не тільки із шестигранним (квадратним) кріпленням, а й зі сферичним. Для покращення роботи з трубами, губки зіва виготовляються зі спеціальними насічками, що запобігають прослизу циліндричних поверхонь.

Газовий або трубний ключ.jpg

Цанговий ключ

За ідеологією своєї роботи ближче до газового ключа. Рух та фіксація рухомої губки здійснюється з певним кроком за допомогою «гребінки», а не плавно за допомогою різьблення. Важіль, з'єднаний з рухомою губкою, зрушує її, зменшуючи розмір зіва або збільшуючи силу здавлювання деталі. Цей тип називають ще – переставні кліщі. Для зручності роботи з циліндричними поверхнями в губках інструменту можуть бути зроблені трикутні вирізи, подібні до губок лещат. Основною перевагою цангових ключів, крім можливості роботи з кріпленням будь-якого розміру та метрики, є менший розмір робочої частини. Це дозволяє ширше використовувати цей інструмент.

Цанговий ключ.jpg

Як правильно вибрати та купити гайковий ключ

 1. У будь-якому наборі інструменту, домашнього чи робочого, повинні бути ключі всіх типів.
 2. Дюймові та метричні розміри несумісні. Обов'язково враховуйте це, перш ніж купити ключ.
 3. Ріжкові та накидні ключі краще купувати в наборах, оскільки одиночні ключі, що лежать у кейсах, легко перемішуються. Набори ключів зазвичай продаються в спеціальних органайзерах, що забезпечують розташування ключів відповідно до їх розміру.
 4. Торцеві ключі незамінні під час роботи у важкодоступних місцях (поглиблення, виїмки). Велика кількість викруток зі змінними наконечниками у своїх наборах мають кілька малорозмірних головок торцевих ключів (до 14 мм).
 5. Розвідні ключі працюють з кріпленням широкого діапазону від 0 до максимально можливого розміру згідно конструкції моделі. Однак найефективнішою робота буде при середніх положеннях рухомої губки. При мінімальних розмірах кріплення важіль масивного ключа може сприяти пошкодженню різьбового з'єднання через надмірне зусилля. При максимальному розкритті губок зменшується довжина сегмента зчеплення черв'ячного механізму, що може призвести до поломки ключа під час виконання силової роботи. Тому, краще купити мінімум два-три розвідні ключі різної величини.
 6. Це ж, але меншою мірою стосується й газових ключів. У «господарстві» краще придбати кілька інструментів різного розміру
 7. Цангові ключі можуть розглядатися як альтернатива розвідних або доповненням до набору інструментів.

Купити будь-які гайкові ключі або їх набори можна в інтернет-магазині Побудуй

Замовляйте гайкові ключі будь-яких виробників в інтернет-магазині Побудуй. Інтернет-магазин Побудуй – це великий вибір, доступні ціни та кваліфікована консультація. Ми порадимо, який тип ключа або який набір ключів підійде для поповнення інструменту. Телефонуйте, пишіть у on-line чаті. Завжди раді відповісти на будь-які запитання.